« Pory roku"Atramentowe Serce" Cornelia Funke »

13 komentarzy

Komentarz od: A taki jeden [Gość]
A taki jeden

Cóż zazdrość nie tylko tak może być interpretowana, czasami zazdrość może być dobra dla związku. Czując zazdrość jak np dana osoba zachowuje się milej dla partnera/partnerki to czujemy pewną rywalizację, czujemy zagrożenie choć tak naprawdę go nie ma, staramy się umocnić nasze więzi z partnerem/partnerką.

31/03/13 @ 12:34 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

O tak, tego rodzaju mobilizacja czasem bardzo pomaga zacieśnić więzi z partnerem. Osobiście jednak, nigdy nie zaznałam pozytywnej zazdrości w swoim związku. Może na szczęście, ogólnie żadnej :)

31/03/13 @ 13:19 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Maru [Gość]
Maru

Zazdrość może być dobra i zła. Dobra motywuje nas do działania, a zła do udupienia tego kto ma lepiej. Tak jak z tymi książkami. Można zarabiać i kupować sobie książki albo spalić bibliotekę siostry ciotecznej.

31/03/13 @ 20:05 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

Tak w sumie w tej chwili jestem u nich i patrzę na wszystkie gry, książki zabawki…….. i uważam, że minusem posiadania aż tylu jest fakt, że mogłabym spokojnie coś sobie wybrać i zabrać, a ona by nawet nie zauważyła.

31/03/13 @ 20:43 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: maly_rycerz [Gość]
maly_rycerz

Uważam że zazdrość zawsze jest zła. Skutki objawiają się to tylko w różny sposób. Jedni z zazdrości “udupiają” innych, drudzy chcą osiągnąć to, co ma ktoś inny są “zaślepieni” chęcią zdobycia tego za wszelka cenę, i nie zauważają że w ten sposób mogą stracić znacznie więcej…
Wniosek jest jeden:
Zazdrości nie da się wyeliminować ale zawsze trzeba zadawać sobie pytanie:” Czy będę szczęśliwszy/szczęśliwsza jak już będę mieć to co ktoś inny np.więcej pieniędzy, lepszy dom/samochód albo lepsze wyniki w nauce/pracy itp"?

02/04/13 @ 02:16 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Crusier [Gość]
Crusier

Zawsze można pobrać ebooka z internetu. Zgodnie z polskim prawem pobieranie na własny użytek bez udostępniania jest przecież legalne :]
Jeśli zazdrościmy czegoś, co leży w zasięgu naszych możliwości to spoko, bo może zmotywujemy się do tego, by to dostać. Jeśli nie możemy tego mieć, to nie jest to raczej nic dobrego.

02/04/13 @ 14:53 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

Nie doceniasz radości z posiadania fizycznego egzemplarza książki… kiedy można pogładzić okładkę, poszeleścić kartkami itd…
A jeśli dla kogoś książka jest tylko i wyłącznie treścią, to ebooki są jak najbardziej na miejscu.

02/04/13 @ 15:39 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: maxis [Gość]
maxis

Zazdrość zawsze jest zła. To prawda, że bardzo ciężko wyeliminować to uczucie ze swojego życia ale jest to w pewni wykonalne i da się żyć bez zazdrości. Dlaczego zawsze zazdrość jest zła? Bo prowadzi do skupiania się zamiast na własnej osobie na kimś innym lub czymś, na co nie mamy wpływu. Na siebie i swoje życie zawsze mamy wpływ (chociaż czasami tego nie zauważamy). Patrzenie na kogoś innego (i w konsekwencji powstawanie zazdrości) nigdy do niczego dobrego nie doprowadzi. Zmienianie siebie lub swojego życia w większości przypadków będzie mieć pozytywny skutek.

Chcesz mieć tyle książek co Twoja siostra cioteczna lub taki dom jak jej rodzina? Spróbuj to osiągnąć. Nie myśl, że nie możesz tego zrobić jeśli nie próbowałaś. Jesteś za młoda na zarabianie pieniędzy to zachęć swoich rodziców do zarabiania większych pieniędzy. Niech spróbują zmienić pracę na lepiej płatną. Pewnie pomyślisz, że brzmi to jak jakaś totalna abstrakcja i zaraz wymyślisz mnóstwo przeszkód i barier. Problem w tym, że życie jest cholernie proste –> jeśli coś mi nie pasuje próbuję to zmienić. Nie myślę czy mi się uda tylko próbuję. Jeśli mi się nie uda i rzeczywiście nie mogę już nic kompletnie zrobić to masz doczynienia z rzeczą na którą rzeczywiście nie masz wpływu a na takie nie warto poświęcać ani sekundy swojego życia czy myślenia. To może być trudne ale w pełni wykonalne. Takie właśnie postrzeganie świata cechuje ludzi sukcesu, milionerów itp. Nie masz ograniczonych możliwości, nikt z nas nie ma. Są tylko ograniczone chęci…

,,Przez ostatnie trzydzieści trzy lata co ranka patrzyłem w lustro i zadawałem sobie pytanie: ,,Gdyby dzisiaj było ostatnim dniem mojego życia, czy chciałbym w nim robić to, co zamierzam dziś robić? ” . I za każdym razem, kiedy przez wiele dni pod rząd odpowiedź brzmiała ‘’Nie” , wiedziałem, że muszę coś zmienić… - Steve Jobs

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pisaniu tego bloga bo już te początkowe wpisy mocno mnie zaciekawiły :)

03/04/13 @ 22:13 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

Dziękuję bardzo, wciąż mam sporo samozaparcia do pisania, choć żeby wpis był dobry potrzebuję natchnienia. Dlatego większość jest pisana pod koniec dnia lub w środku nocy. ^_^

Słowa Jobsa dają do myślenia, ale łatwo jest sobie tak mówić kiedy można coś już zmienić. Ja muszę poczekać jeszcze parę lat zanim będę mogła coś konkretnego zmienić w swoim życiu.

“Problem w tym, że życie jest cholernie proste –> jeśli coś mi nie pasuje próbuję to zmienić.” O ile zaczniemy od drobiazgów i małymi zmianami przygotujemy podłoże dla większych.

04/04/13 @ 14:13 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Paweł [Gość]
Paweł

A nie możesz po prostu, od czasu do czasu, pożyczyć książki od kuzynki? Jeśli nie jest wredna, to na pewno się zgodzi. :-)

01/05/13 @ 13:51 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

Było by to prostsze gdyby nie mieszkała 200 km dalej i nie była ode mnie młodsza o 8 lat.

01/05/13 @ 18:16 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Kirito [Gość]
Kirito

Od czego by tu zacząć….. Zazdrość to głównie negatywne uczucie. Czy zazdrość może być prekursorem do bycia lepszym człowiekiem. Z tego co widziałem to zazdrość raczej przyczyniała się do kłótni i nieporozumień. Nie łatwiej się cieszyć tym co się ma? Co do bogactwa czy też lepszego startu wynikającego z niego… większość ludzi “bogatych” nie docenia tego co ma, nie jestem sympatykiem takich ludzi gdyż większość jest zepsuta i uważają że pieniędzmi można zdziałać wszystko i kupić wszystko, cóż może to wynika z obecnych - kapi9talistycznych czasów. Ciekawe jest to że przytoczyłaś przypadek w którym jesteś zazdrosna o ilość książek i wybór lektury, a nie jak większość ludzi kierujących swoją zazdrość np. w kierunku samochodu, domu czy innych rzeczy które każdy by chciał mieć a nie są żadnymi, powiedziałbym że nawet standardowym i najpopularniejszymi obiektami zazdrości. Zazdrość o książki jest o tyle zaskakująca iż ma głębszy sens…..możliwe że to twoje pragnienie wiedzy jest tu “rdzeniem” twojej zazdrości no przynajmniej jeżeli chodzi o tą sytuację.

K.

14/05/13 @ 21:02 Odpowiedz na ten komentarz
Komentarz od: Perspektywa [Członek]

Mam nadzieję, bo był by to dość “szlachetny” rdzeń. Fakt, częściej występują prostsze motywy- samochód, mieszkanie…

Dziękuję za tak obszerny komentarz :)

14/05/13 @ 21:57 Odpowiedz na ten komentarz


Ładowanie formularza...